udleje andel til forælder.

Viser 2 indlæg - 1 til 2 (af 2 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #15134
    Lyna
    Deltager

    Hej alle!

    Jeg er lidt i en diskussion om hvorvidt jeg må udleje min lejlighed til min mor. Administrator mener ikke at jeg må. Jeg læser det dog i vedtægterne som at jeg godt må. Hvordan forstår I vedtægterne?

    *3.b En andelshaver må hverken helt eller delvist, overlade brugen af boligen til andre end medlemmer af sin husstand, eller som bolig for familiemedlemmer i lige op- og nedstigende linje, fx andelshaverens børn, børnebørn, oldebørn, forældre og bedsteforældre, medmindre andelshaveren er berettiget dertil efter § 3.c.”

    Venligst
    Luna

    #16893
    emkd
    Deltager

    Hej Lyna,

    Som jeg forstår det, må du ikke låne den ud til familie, ved mindre du er blevet berrettiget til det efter § 3.c, som jeg desværre ikke kan læse.

    Mvh
    Emma

Viser 2 indlæg - 1 til 2 (af 2 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
Opret nyt emne
Er du ikke allerede bruger?
– Opret dig her

Har du glemt dit kodeord?
– Få tilsendt et nyt