Panthavers ret/begrænsning

Viser 4 indlæg - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #10208
    chjeltjorgensen
    Deltager

    Min bank har finansieret mit køb af andelsbolig (for 10 år siden) og den har tinglyst pant i boligen. Nu har brstyrelsen besluttet sig for at skifte bank, ikke bare til samme bank som mig, men samme filial. Er det i strid med Andelsboliglovens $2, stk. 6? Eller vil det kun være det, hvis det er samme rådgiver?

    #11019
    molan
    Deltager

    Nej det er der ikke nogen problemer ved.

    Banken har jo ikke “betinge sig” sig noget, de har bare to forskellige kunder i sammen forening. Hvoraf den ene er en erhvervs kunde og den anden en privat kunde.

    “Stk. 6. Den, der finansierer en andelshavers indskud i en andelsboligforening, kan ikke betinge sig nogen indflydelse på ejendommens eller foreningens drift. Det samme gælder den, der har pant i en andel i andelsboligforeningen. Panthaveren kan ikke forlange kapitalen indfriet som følge af, at foreningen har vedtaget, at prisen ved overdragelse af en andel ikke må overstige et beløb, som er lavere end den pris, der er tilladt efter § 5, eller vedtaget, at foreningen gennemfører arbejder eller optager lån.”

    #11589
    chjeltjorgensen
    Deltager

    Tak for svar.

    Nu er jeg ikke privatkunde, men erhvervskunde i banken, vi kan risikere at have samme rådgiver.

    Er det stadig ikke noget problem?

    Med venlig hilsen

    Christina Jørgensen

    #11593
    molan
    Deltager

    Banken vil adskille de forskellige kunder, selvom en person er parthaver i flere af kunderne, husk I er forskellige juridiske enheder.

Viser 4 indlæg - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
Opret nyt emne
Er du ikke allerede bruger?
– Opret dig her

Har du glemt dit kodeord?
– Få tilsendt et nyt