Ændring af husorden kontra vedtægter

Viser 2 indlæg - 1 til 2 (af 2 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #11412
    Alexander
    Deltager

    Vi er nogle stykker i foreningen som har gået rundt og samlet underskrifter, for at få indkaldt til ekstraordinær generalforsamling i andelsforeningen vedrørende at få ændret den nuværende regel i husordnen om at hunde ikke er tilladt.

    Vi har nu indsamlet nok til at få indkaldt og mit spørgsmål lyder derfor som følgende:
    kategoriseres ændringen af husorden, som vedtægtsændring eller står husorden for sig selv?

    der står i vores vedtægter under punktet Husorden:
    §13. Den af generalforsamlingen vedtagne husorden er bindende for alle andelshavere og lejere.

    Men selve husordnen ligger for sig selv og ikke under vedtægterne

    og under punktet Generalforsamling
    §27. beslutninger på generalforsamlingen træffes af de mødende stemmeberettigede ved simpelt flertal, undtagen hvor det drejer sig om vedtægtsændringer,forbedringer, salg af fast ejendom eller foreningens opløsning.

    stk. 2. forslag om vedtægtsændringer, væsentlige forbedringer, salg af fast ejendom eller foreningens opløsning kan kun vedtages på en generalforsamling, hvor mindst 2/3 af medlemmerne er tilstede og med mindst 2/3 flertal.

    Og andet spørgsmål:
    I tilfælde af en ekstraordinær general forsamling vedrørende ændring af husorden, hvor mange fremmødte af foreningens medlemmer skal være til stede før der kan ændres i husordnen?

    Et simpelt flertal af fremmødte som ved normale beslutninger, eller 2/3 af foreningens medlemmer som ved en vedtægtsændring?

    #11523
    molan
    Deltager

    Det er meget simpelt, det er flertallet af de fremmødte, møde kun en op og stemmer for, er det enstemmig vedtaget.

    Regler for vedtægtændring gælder kun for samme.

Viser 2 indlæg - 1 til 2 (af 2 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
Opret nyt emne
Er du ikke allerede bruger?
– Opret dig her

Har du glemt dit kodeord?
– Få tilsendt et nyt