Ændring af vedtægter

Viser 4 indlæg - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #9933
    Daniel
    Medlem

    Hej!
    I de nyeste standard vedtægter under §3 stk. 2 angives der rettighed til udestående kreditor at være “beboer” i 6 mdr.
    Dette er ved at være et krav i de fleste større banker efterhånden, og jeg har derfor stillet forslag til vores generalforsamling om at denne vedtægt bliver skrevet ind i vores egne vedtægter.
    Jeg får imidlertidigt at vide at det ikke blev taget med på generalforsamlingen da det jo allerede stod i vores vedtægter.
    Jeg har nu set vores vedtægter igennem og det gjorde de så ikke alligevel.
    Mit spørgsmål går da på, skal der indkaldes til ekstraordinær generalforsamling for tilføjelse til vores vedtægter, eller er det muligt for bestyrelsen (som jeg nu er suppleant i) at tage denne vedtægt til os, uden den samlede accept fra foreningen?
    PS. Det skal nævnes at den årlige generalforsamling allerede er afholdt, så foreslaget kan ikke nå at komme med.

    #10381
    omantho
    Medlem

    Hej Daniel!
    Vil du godt forklare dig lidt nærmere, generelt?
    For tredie person lydder det som “goddav mand økseskaft”
    Men jeg kan dog nævne, at vetægter kun kan ændret på en generalforsamling via en dagsorden, og efter nærmere afstemningskrav, som også skal fremgår af vedtægterne.
    mvh
    omantho

    #10384
    Daniel
    Medlem

    Hej
    Vi skal blot have tilføjet §3 stk. 2 til vores nuværende vedtægter.
    Paragraffen lyder således:
    (3.2) Som andelshaver kan endvidere med bestyrelsens godkendelse optages en
    person eller en juridisk person, som har købt andelen på tvangsauktion som
    ufyldestgjort panthaver. Denne andelshaver skal betale boligafgift og andre beløb,
    der opkræves af foreningen, frem til det tidspunkt, hvor andelen er videresolgt.
    Denne andelshaver kan ikke fremleje boligen/erhvervsandelen, har hverken
    stemmeret eller mulighed for at stille forslag på andelsboligforeningens generalforsamling,
    og skal inden 6 måneder fra auktionsdagen sælge andelen til
    en person, som opfylder kravene i § 3 stk. 1. Såfremt andelen ikke er solgt inden
    6 måneder fra auktionsdagen, overtager andelsboligforeningen salget, og
    bestemmer, hvem der skal overtage andel og bolig og de vilkår, overtagelsen
    skal ske på, hvorefter afregning finder sted som anført i § 15.
    Grundet denne paragraf er der flere banker som ikke ønsker at give kunderne andelsboliglån/kredit da, de ikke er fyldestgjorte som ejere, og står til at tabe større summer da en andelsbolig oftest skal sælges hurtigst muligt, og dermed ikke til bedste pris, med denne paragraf får en bank eller anden kreditor mulighed for at fungere som en juridisk person der har 6 måneder til at sælge andelsboligen i, og dermed er pantet meget mere værd for en bank.
    Så mit spørgsmål gik på, kan vi skrive denne vedtægt ind i vores nuværende vedtægter uden at skulle kalde ind til ekstraordinær generalforsamling?

    #10387
    omantho
    Medlem

    Hej Daniel!
    Nu er jeg med, vedr. intentionen med § tilføjelsen. Tvangsaktionen er en kedelig måde at skulle sælge sin andel på, men muligheden derfor kan jo foreligge, i yderste konsekvens. Det som er vigtigt vedr. vedtægterne, er at det skrives i et sprog, så de andelshaver, som ikke er fortrolig med de juridiske formuleringer, også kan forstå meningen! Det samme kan skrives på alm. dansk, uden at at miste den juridiske værdi. Derfor bruger vi ikke det du kalder std. vedtægter, men formuler dem til dem de er afgørende for, nemlig andelshaverne. Og selvfølgelig bliver ændringerne og tilføjelser til vore vedtægterne, først godkendt af jurister før fremlæggelse og godkendelse!
    På dit spørgsmål, må jeg sige svare uændret, jvf. mit tidligere svar.
    Mvh
    omantho

Viser 4 indlæg - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
Opret nyt emne
Er du ikke allerede bruger?
– Opret dig her

Har du glemt dit kodeord?
– Få tilsendt et nyt