Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Tømrermester RFA

Fald i bankernes renter på andelsboliglån

I september 2024 faldt bankernes renter på andelsboliglån yderligere, mens renterne på ejerboliglån har været stabile de seneste par måneder. Det fremgår af den rentestatistik, som opgør de renter, bankkunder tilbydes gennem Mybankers portal.

Bankernes renter på andelsboliglån fortsatte deres fald i september, viser den nyeste rentestatistik og pressemeddelse fra Mybanker. Dette markerer tiende måned i træk med små, men vedvarende rentefald, som kan gøre en forskel for mange andelshavere.

Vedvarende fald giver besparelser

Den gennemsnitlige rente på andelsboliglån faldt med 0,05 procentpoint i september og ligger nu på 4,6 %. Sammenlignet med november sidste år er andelsboligrenterne faldet med 0,7 procentpoint. Ifølge Jens Hjarsbech, cheføkonom hos Mybanker, kan besparelsen løbe op i 7.000 kr. årligt før skat for en andelsboligejer med et lån på en million kroner.

Renterne på ejerboliglån har derimod været stabile de seneste måneder, med en gennemsnitlig rente på 4,9 %, hvilket viser en mere rolig udvikling i markedet for ejerboliglån.

Nationalbankens rentenedsættelse vil påvirke fremtidige rentetilbud

Nationalbanken sænkede renten i september, hvilket vil påvirke bankernes renteniveauer i de kommende måneder. Flere banker har allerede annonceret planer om at sænke deres renter, men de fleste ændringer vil først træde i kraft i oktober eller november.

Flere banker har annonceret lavere renter pga. rentenedsættelsen fra Nationalbanken. Men de fleste træder først i kraft i løbet af oktober, og nogle i november, og derfor må vi vente lidt med at se effekterne heraf i statistikkerne. Men de kommer”, siger Jens Hjarsbech i Mybankers pressemeddelse.

Store forskelle på tilbudte renter

Selvom gennemsnitsrenterne kun er faldet lidt, er der stadig store variationer i de renter, bankerne tilbyder. I september var forskellen mellem de højeste og laveste tilbudte renter for andelsboliglån i gennemsnit på 0,25 procentpoint, mens nogle låntagere oplevede forskelle på op til 2 procentpoint.

Selvom bankernes renter ikke faldt meget i september, betyder det ikke, at bankerne tilbyder de samme renter. De store forskelle viser, at man som bankkunde skal huske at indhente tilbud fra mere end én bank, for der kan være rigtig mange penge at spare ved at se sig om”, siger Jens Hjarsbech i pressemeddelelsen.

Fremtiden byder på flere rentefald

Med de kommende justeringer af bankernes renter er der grund til at forvente yderligere fald i de kommende måneder. Det betyder, at andelsboligejere kan få mulighed for at opnå endnu lavere renter, hvis de vælger at omlægge deres lån eller forhandle nye vilkår med deres banker.

Skriv en kommentar til artiklen

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *