Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Tømrermester RFA

Skal din forening have økonomien tjekket?

I et samarbejde mellem Andelsportal.dk og Nordea tilbydes et gratis økonomitjek til din andelsboligforening. Indtil videre har mere end 50 foreninger benyttet sig af tilbuddet, der henvender sig til andelsboligforeninger i København og omegn. Mange foreninger ved nemlig ikke, hvor meget de kan spare ved at få gået deres økonomi igennem.

Andelsportal.dk og Nordea tilbyder alle andelsboligforeninger i København og omegn et økonomitjek. Dermed vil bestyrelsen få et overblik over foreningens generelle økonomi, de forskellige lån, der er optaget, samt nogle forslag til, hvad de kan gøre af tiltag eller ændringer, der for eksempel kan give dem en lavere ydelse på deres lån.

Flere fordele

Et økonomitjek kan have flere fordele for en forening. Et økonomitjek er ikke bare en økonomisk gennemgang, men en langsigtet strategi for foreningen. For en forening er langsigtet ca. ti år, da der i den periode ofte er sket meget, ikke alene på beboersammensætningen men også ejendommens stand, renteudvikling, lovgivning, nye produkter eller eventuelt produktbegrænsning, herunder lån med rente swap og afdragsfrihed, der udløber eller bortfalder pga. lovgivning. Et økonomitjek er derfor også en snak om forventninger til de kommende ti år for jeres forening. 

Nogle af de emner der er interessante er bl.a.:

 • Udløber afdragsfriheden inden for de kommende ti år?
 • Er der en renteswap og kan den eventuelt omlægges?
 • Er der en strategi for renoveringer og vedligeholdelse?
 • Har man gjort sig tanker om finansiering af planen?
 • Hvordan har man tænkt udvikling af boligafgiften ind i de kommende ti år?
 • Er der forbedringstillæg, der udløber i perioden og er den manglende indtægt tænkt ind i den langsigtede plan?
 • Er der sikret overskuelighed i form af 5-10 års budgetter?
 • Hvorfor kun lægge budget for et år af gangen og ofte sker det først i 2. kvartal og således allerede 3-5 måneder inde i en ny regnskabsperiode.

Det hjælper Nordea jeres forening med:

 • Fokus på de langsigtede planer.
 • At sikre foreningen, at der også er tænkt langsigtede planer.
 • Et uforpligtende møde med fokus på foreningens økonomi.

Der er stor forskel på foreninger, nogle er selvadministrerede og andre har en administrator. Nogle har selv stor indflydelse uagtet de har administrator, og andre bruger mindst mulig energi på det, men uanset hvad, er det vigtigt løbende at sikre at de finansielle løsninger man har, er de optimale i forhold til foreningens planer.

Økonomitjek:

 • For alle andelsboligforeninger i København og omegn
 • Skal bestilles af bestyrelsen i foreningen
 • Udføres af boligforeningsrådgivere fra Nordea

Bestil et gratis økonomitjek.