Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Rohde & Hansen Ejendomsservice ApS

Få rentefradrag på foreningens realkreditlån

Som omtalt i sidste udgave af Andelsbolig Nyt og på Andelsportal.dk, så kan det lade sig gøre, at få rentefradrag på foreningens realkreditlån. Den mest optimale situation vil være ved stiftelse af en ny forening. For hér står alle lige i forhold til belåningen og derfor vil hele foreningens gæld kunne fordeles ligeligt – og så er der penge at spare. Hvis 20 lejere eksempelvis skal ud og låne kr. 40 mio. til at købe og efterfølgende omdanne deres udlejningsejendom til andelsboligforening, er der rigtig god fornuft i at fordele de kr. 40 mio. til individuelle lån på kr. 2 mio., så den enkelte kan få rentefradraget. Det ville i dette eksempel betyde at den enkelte andelshaver kan spare netto mellem 2500-3000 kr. pr. måned. Modellen bliver straks mere kompliceret ved ældre og mindre forgældet andelsforeninger. Dog kan der stadig være fornuft i at bruge modellen ved eksempelvis altanprojekter – også i ældre andelsboligforeninger. Et eksempel på en altansag vil blive bragt i næste udgave af Andelsbolig Nyt og hér på portalen.