Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Østjysk Tagbyg ApS

Værdiansættelse og bytte af lejlighed

Spørgsmål: Til rette vedkommende. Jeg bor i en lille andelsforening med 6 lejligheder. En andelshaver vil afhænde sin andel. Først havde denne person tænkt sig at fraflytte og lade sin 16´årige datter blive boende. Dette modsatte andelsforeningen sig. Efterfølgende er stemningen i ejendommen mildest talt trykkende, og nogle føler, at den omtalte nabo vil gøre alt for at omgås ventelisten. Samtidig med, at vi for så vidt gerne vil hjælpe vores nabo til at komme godt videre, vil vi også gerne vide, hvor vi står, hvis situationen skulle komme på en spids. Jeg er menigt medlem af bestyrelsen, så hvis nogle af spørgsmålene virker banale, håber jeg på Jeres overbærenhed. · Kan man generelt værdiansætte efter købspris, og så at beslutte at værdiansætte til mæglervurdering i tilfælde af salg af en lejlighed, for derefter at gå tilbage til købspris-værdiansættelse? · Hvordan skal et sådan skift besluttes og bekendtgøres? · Kan en valuar se på en enkelt lejlighed, eller skal det være hele huset? · Hvad koster det ca.? (ejendom m. 6 lejligheder). · Hvem skal betale? · Kan man undgå en valuar, og i stedet få en ejendomsmægler ud for at vurdere en enkelt lejlighed? · Må man bytte sin lejlighed til en anden, hvis man ikke selv skal bebo den nye? · Må en andelsforening acceptere, at en voksen står som ejer af en lejlighed, som bebos af denne voksnes 16´årige datter? På forhånd, tak for hjælpen. Tania

Kære Tania Det var mange spørgsmål på en gang men jeg skal forsøge at svare.Man kan altid skifte værdifastsættelses metode, men skal dog være klarover at dette skal ske i forbindelse med fastsættelse af andelskronen, hvorfor det normalt skal ske på den årlige generalforsamling. Samtidig vil en ændring af metoden til valuar i hovedregelen betyde en højre andelskrone hvorfor det kan være vanskeligt at ændre princip igen idet nogen jo har købet til den høje pris.En valuar vurdere ejendommen og ikke de enkelte lejligheder idet det er ejendommen der værdifastsættes.Det er en driftsudgift for ejendommenNej man kan ikke have forskellige andelskronen på de forskellige lejlighederHvis der ikke i foreningens vedtægter positivt er taget stilling til bytte, bruges lejelovgivningen analogt og man vil så kunne bytte dog kun hvis der er tale om realt bytte. Man skal altså bo i den lejlighed man bytter med.hvis vedtægterne tillader fremleje kan man fremleje til sin datter såfremt betingelserne for fremleje opfyldes. Ellers siger vedtægten normalt ( omkring § 3 ) at andelshaveren skal bebo andelen.Håber du har fået svar på alt ellers er du velkommen til at spørge igen. Med venlig hilsenAnette DyhlAdministrationschef
DATEA ASLyngby Hovedgade 4 · 2800 Kgs. Lyngbywww.datea.dk

Vores svar fra
Andelsportal.dk
Om forfatteren Andelsportal.dk har siden år 2000 formidlet nyheder, informationer og services til landets andelsboligforeninger. Forskellige forfattere har løbende skrevet artikler og bidraget med viden til andelsportal.dk’s arkiv af nyheder, guides og indlæg.

Flere spørgsmål

Har du et spørgsmål til brevkassen?

Tak.

Vi har modtaget dit spørgsmål. Vores brevkasseredaktører kan desværre ikke besvare alle spørgsmål. Vi kan derfor ikke garantere at dit spørgsmål bliver besvaret og udgivet på hjemmesiden.