Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Energidrift A/S

Stigning af andelskronen

Spørgsmål: Hej. Vi har den 01.10.06 overtaget en ny lejl. i samme forening, hvor vi nu har en mindre lejl. Den 04.10.06 opsagde vi denne lejlighed i forbindelse med at vi skrev under på den nye. Den gamle er opsagt pr. 01.01.07, hvor andelskronen også stiger. Får vi gavn af stigningen på den lejl? Jeg vil da mene at idet køber overtager lejl. 01.01.07 så er det den nye pris han betaler og vi dermed modtager. Med venlig hilsen Michael

Vores svar fra

Kære Michael
 
Andelskronen er normalt gældne fra generalforsamling til generalforsamling hvorfor andelene sælges til gældne andelskrone indtil ordinærgeneralforsamling. Dette betyder at jeres gamle lejlighed sælges til den andelskrone der er vedtaget på seneste generalforsamling som hvis jeg har læst dit spørgsmål korrekt er den samme som I har købt til.
 
I vil kunne se dette i jeres vedtægter samt i lov om andelsboliger §5 hvor af det fremgår at en andelsbolig skal sælges til den lovligt opgjorte og vedtagende pris.
 
Held og lykke med jeres nye lejlighed.
 
Med venlig hilsen
Anette Dyhl
Administrationschef
DATEA AS
Lyngby Hovedgade 4 · 2800 Kgs. Lyngby
Direkte tlf.: 45260214
Mobiltlf.: 25276955
ady@datea.dk
www.datea.dk

Andelsportal.dk
Om forfatteren Andelsportal.dk har siden år 2000 formidlet nyheder, informationer og services til landets andelsboligforeninger. Forskellige forfattere har løbende skrevet artikler og bidraget med viden til andelsportal.dk’s arkiv af nyheder, guides og indlæg.

Flere spørgsmål

Har du et spørgsmål til brevkassen?

Tak.

Vi har modtaget dit spørgsmål. Vores brevkasseredaktører kan desværre ikke besvare alle spørgsmål. Vi kan derfor ikke garantere at dit spørgsmål bliver besvaret og udgivet på hjemmesiden.