Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Tømrermester RFA

Skal sælge andelsbolig for veninde

 Jeg har et par spørgsmål som jeg håber at I kan hjælpe mig med. Jeg har en veninde som ejer en andelsbolig i Vanløse. I januar 2008 flyttede hun til Australien, og har siden lejet lejligheden ud. Nu har hun så fået af vide af bestyrelsen i andelskomplekset, at hun kun må leje den ud i ialt tre år, og at den derfor skal sælges inden årsskiftet. For det første vil jeg meget gerne vide, om det passer at der er regler for hvor længe lejligheden må lejes ud? Det er ikke den samme der har lejet i hele perioden. Den nuværende lejer har boet der siden januar 2010. Da min veninde som sagt er flyttet til Australien, har hun interesse i at få lejligheden solgt, og det har hun så bedt om min hjælp til. Jeg vil så meget gerne høre Jer, hvordan jeg skal bære mig ad med dette? Hvordan kan jeg varetage hendes interesser bedst muligt – samtidig ønsker vi ikke at “smide” den nuværende lejer ud før tid.  

Vores svar fra

Det er vanskeligt at sige noget om fremlejeperiode når jeg ikke kender foreningens vedtægter, men jeg formoder bestyrelsen har ret. Der er som regel altid begrænsninger i hvor lang tid der må fremlejes uanset om det er til en eller flere lejere.

Vedrørende salg kan jeg foreslå at rette henvendelse til bestyrelsen for at få afklaret salgsproceduren og/eller henvende sig til en mægler med erfaring i salg af andelsboliger.

Med venlig hilsen

Ebbe Gregers Madsen

Advokatkompagniet A/S
Advokataktieselskab
Margrethepladsen 4, Plan 4
8000 Århus C
Web:     www.advokatkompagniet.dk

Andelsportal.dk
Om forfatteren Andelsportal.dk har siden år 2000 formidlet nyheder, informationer og services til landets andelsboligforeninger. Forskellige forfattere har løbende skrevet artikler og bidraget med viden til andelsportal.dk’s arkiv af nyheder, guides og indlæg.

Flere spørgsmål

Har du et spørgsmål til brevkassen?

Tak.

Vi har modtaget dit spørgsmål. Vores brevkasseredaktører kan desværre ikke besvare alle spørgsmål. Vi kan derfor ikke garantere at dit spørgsmål bliver besvaret og udgivet på hjemmesiden.