Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Bykærs Anlæg ApS

Overtagelses stand af lejlighed.

Ved overtagelse af en andelsbolig, kan køber forvente den er nymalet. Hvis køber selv renoverer med maling o.s.v. kan der så foreligge en reduktion i prisen? Har køber ret til at sige nej til hårde hvide varer v. køb. og hvad hvis sælger så siger, han/hun ikke vil sælge. Hvor længe må en andelsbolig stå tom.? Er der loft for hvor meget sælger må tage i pris for lejligheden udover andelsbeviset.

Vores svar fra

Som udgangspunkt har andelsboligejeren pligten til den indvendige vedligeholdelse, herunder maling. Det er et forhold som skal afklares mellem sælger og andelsboligforeningen. Hvilken praksis har der været i foreningen, og hvad siger vedtægterne?

Der er loft for prisen for andelsbeviset. Dette reguleres i andelsboligloven § 5. Herudover kan der kræves tillæg for forbedringer. Igen er det et mellemværende mellem sælger og foreningen. Hvad siger praksis og vedtægter?

Med hensyn til tomme andelsboliger, bliver dette formentligt også reguleret af foreningens vedtægter.

Venlig hilsen
Klaus Falkenberg, advokat
Dir: 96 31 33 29
E-mail: mailto:klfa@aalborg.advodan.dk |  www.advodan.dk

Andelsportal.dk
Om forfatteren Andelsportal.dk har siden år 2000 formidlet nyheder, informationer og services til landets andelsboligforeninger. Forskellige forfattere har løbende skrevet artikler og bidraget med viden til andelsportal.dk’s arkiv af nyheder, guides og indlæg.

Flere spørgsmål

Har du et spørgsmål til brevkassen?

Tak.

Vi har modtaget dit spørgsmål. Vores brevkasseredaktører kan desværre ikke besvare alle spørgsmål. Vi kan derfor ikke garantere at dit spørgsmål bliver besvaret og udgivet på hjemmesiden.