Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Bykærs Anlæg ApS

Overdragelse af andel: hvem sikrer, at der ikke er pant og udlæg

Vi har i foreningen et dødsbo, hvor andelen nu er solgt af arvinge. Handlen forventes godkendt på bestyrelsesmøde næste uge. Spørgsmålet vedrører deponering, køber må jf. vore vedtægter indbetale til foreningen 14 dg. for overdragelse og vi kan “frigive” købesummen efter gennemgang af boligen. Hvem har ansvaret for at sikre sig at der ikke er pant eller udlæg i andelen inden deponeringen frigives til sælger ? Er det foreningen og bør vii så fald tjekke andelsboligbogen inden frigivelse ?

Vores svar fra

Hvis der er udlæg eller pant i en andel, så ved andelsboligforeningen det: For efter Tinglysningslovens § 47 k skal andelsboligforeningen samtykke ved tinglysning. Hvis andelsboligforeningen har orden i tingene, ved den således, om der er afgivet samtykke.

Vil andelsboligforeningen være helt sikker på ikke at overse noget, må den indhente en tingbogsoplysning.

Hvis andelsboligforeningen overser et udlæg og sender købesummen til sælger, har den et problem, hvis sælger ikke kan/vil betale tilbage.

Advokat Per Nielsen (H)

Andelsportal.dk
Om forfatteren Andelsportal.dk har siden år 2000 formidlet nyheder, informationer og services til landets andelsboligforeninger. Forskellige forfattere har løbende skrevet artikler og bidraget med viden til andelsportal.dk’s arkiv af nyheder, guides og indlæg.

Flere spørgsmål

Har du et spørgsmål til brevkassen?

Tak.

Vi har modtaget dit spørgsmål. Vores brevkasseredaktører kan desværre ikke besvare alle spørgsmål. Vi kan derfor ikke garantere at dit spørgsmål bliver besvaret og udgivet på hjemmesiden.