Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Østjysk Tagbyg ApS

Overdragelse af andel fra datter

Spørgsmål: For 5 år siden købte jeg en andelslejlighed som blev skrevet i min datters navn da jeg i.f.m. flytning til udlandet ikke kunne skrive den i mit eget navn. I løbet af næste år vender jeg tilbage og overtager så lejligheden (i denne andelsforening bestemmer andelshaver selv hvem de sælger til). Er det muligt at overdrage lejligheden uden at der kommer penge ind i spillet?Hilsen Mona

Vores svar fra

Kære Mona
 
I lov om andelsboliger og andre fællesskaber § 6 stk.7 står der: ” Overdragelsessummen indbetales til foreningen, som efter fradrag af sine tilgodehavender udbetaler resten til den fraflyttende andelshaver”, heraf fremgår det altså helt klart at overdragelsessummen skal indbetales. Udover dette er der også den krølle at andelshaver kan have lån i andelen der skal indfries før en overdragelse kan finde sted.
 
Held og lykke.
 
Med venlig hilsen
Anette Dyhl
Administrationschef
DATEA AS
Lyngby Hovedgade 4 · 2800 Kgs. Lyngby
Direkte tlf.: 45260214
Mobiltlf.: 25276955
ady@datea.dk
www.datea.dk

Andelsportal.dk
Om forfatteren Andelsportal.dk har siden år 2000 formidlet nyheder, informationer og services til landets andelsboligforeninger. Forskellige forfattere har løbende skrevet artikler og bidraget med viden til andelsportal.dk’s arkiv af nyheder, guides og indlæg.

Flere spørgsmål

Har du et spørgsmål til brevkassen?

Tak.

Vi har modtaget dit spørgsmål. Vores brevkasseredaktører kan desværre ikke besvare alle spørgsmål. Vi kan derfor ikke garantere at dit spørgsmål bliver besvaret og udgivet på hjemmesiden.