Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Energidrift A/S

Omdannelse fra andel til ejer

Jeg bor i en ustøttet andelsforeningen med 9 boliger der er bygget i 2003, det er nu 3. gang at bestyrelsen fremsætter forslag om at omdanne foreningen til ejerbolig, jeg kan personligt ikke se nogen stor fordel i dette, og har derfor besluttet at stemme imod forslaget igen. Jeg vil derfor gerne vide hvordan er reglerne hvis der i denne omgang er 7 der stemmer for og forslaget derfor bliver vedtaget, skal jeg så flytte eller skal boligen stilles til rådighed for mig evt. som lejebolig ? Hvad får jeg for min bolig i dette tilfælde ? Andelsforeningen er valuarvuderet og min bolig er vurderet til 718.000 + forbedringer. Er det iøvrigt iorden at en bestyrelse vælger at fremsætte så alvorlige forslag uden nogen form for budget for hvad en evt. omdannelse vil koste ?
Foreningsnavn: A/B Østerhøj
Navn: Johanne Petersen

Vores svar fra

Kære Johanne Petersen
Jeg tror desværre at I har haft generalforsamling nu og du ved sikkert hvad udfaldet af beslutningen var. En beslutning om omdannelse er efter al sandsynlighed i strid med ejerlejlighedslovens §10 stk. 7, idet en andelsboligforening ikke kan beslutte at blive ejerforening. Man kan alene beslutte at opløse foreningen og sælge til en investor, her er det så spørgsmålet hvorvidt man bliver som lejer eller flytter, i begge tilfælde skal man have sin andel af foreningens formue ved opløsningen. Dette behøver ikke at være identiske med andelsværdien.

Håber du kan bruge svaret.

Med venlig hilsen
Anette Dyhl
Administrationschef
DATEA AS
Lyngby Hovedgade 4 · 2800 Kgs. Lyngby
Direkte tlf.: 45260214
Mobiltlf.: 25276955
ady@datea.dk
www.datea.dk

Andelsportal.dk
Om forfatteren Andelsportal.dk har siden år 2000 formidlet nyheder, informationer og services til landets andelsboligforeninger. Forskellige forfattere har løbende skrevet artikler og bidraget med viden til andelsportal.dk’s arkiv af nyheder, guides og indlæg.

Flere spørgsmål

Har du et spørgsmål til brevkassen?

Tak.

Vi har modtaget dit spørgsmål. Vores brevkasseredaktører kan desværre ikke besvare alle spørgsmål. Vi kan derfor ikke garantere at dit spørgsmål bliver besvaret og udgivet på hjemmesiden.