Hæfter bestyrelsen personligt (Forsikring)
Omkring nytår er der faldet noget is/sne ned fra taget på vores Andelsboligforening og har beskadiget en bil parkeret nedenfor. Vi har kontaktet vores forsikringsselskab og har fået at vide de som udgangspunkt ikke dækker skaderne og bestyrelsen i foreningen hæfter personligt og det er dem/foreningen som skal betale skaderne. Kan det passe og skal man være ekstra forsikret for dækkelse af sådanne tilfælde. Hvad så hvis is falder ned og laver personskade?
Det er svært, at gå ind i en konkret sag og give et entydig svar.
På boligforeningens forsikring er der normalt meddækket husejeransvar som skal varetage de krav der bliver rejst overfor foreningen.
Det bliver oplyst, at skaden på bilerne ikke er dækket af jeres forsikring.
Skade på biler skal erstattes af bilernes kaskoforsikring og de kan efterfølgende gøre regres overfor husejeransvarsforsikringen.
Hvis biler ikke har tegnet kaskoforsikring må bilejerne rejse et krav overfor boligforeningen der må videresende kravet og anmeldelse til deres forsikringsselskab.
Om boligforeningen er ansvarlige overfor bilejerne kan jeg ikke udtale mig om da jeg ikke kender sagen i detaljer.
Hvis foreningen skal være ansvarlige skal der foreligge en uagtsom handling eller en undladelse.
Om der kan rejses et personligt krav over for bestyrelsen tvivler jeg på men kan ikke tage stilling til dette.
Foreningen er velkommen til at kontakte undertegnede pr. telefon og jeg vil gerne give uddybende forklaring.
Med venlig hilsen
Henrik Uhrskov
Erhverv
Alka Forsikring
Engelholm Alle 1
2630 Taastrup
Direkte tlf.
Mobil tlf.
Mail
43 58 53 78
40 44 40 87
Flere spørgsmål