Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Rohde & Hansen Ejendomsservice ApS

Gælder lejeloven for andelsboliger

gælder den alm. lejelov suverænt over andelsboligloven? Jeg har gennemlæst andelsboligloven som den ligger på hjemmesiden her og ser ikke noget om tilsidesættelse af god skik og orden. Jeg er specielt interesseret i reglerne omtalt den alm lejelov i kap 12A, sager i huslejenævnet: tilsidesættelse af god skik og orden – og § 79 og 79b

Vores svar fra

Forholdene i en andelsboligforening er som udgangspunkt reguleret af andelsboligforeningsloven og andelsboligforeningens vedtægter. Lejeloven finder kun anvendelse, hvis vedtægten direkte henviser hertil eller – i nogen tilfælde – ud fra en analog anvendelse.

I standardvedtægten – og de fleste andre vedtægter – er der en henvisning til lejelovens regler om ophævelse, hvorefter en andelshaver kan ekskluderes, hvis reglerne om god ro og orden m.v. ikke overholdes.

Med venlig hilsen
Jacob Linvald
Advokat
DATEA AS
Lyngby Hovedgade 4 · 2800 Kgs. Lyngby
Direkte tlf.: 45260502 · Mobil tlf.: 24431144JAL@datea.dkwww.datea.dk

Andelsportal.dk
Om forfatteren Andelsportal.dk har siden år 2000 formidlet nyheder, informationer og services til landets andelsboligforeninger. Forskellige forfattere har løbende skrevet artikler og bidraget med viden til andelsportal.dk’s arkiv af nyheder, guides og indlæg.

Flere spørgsmål

Har du et spørgsmål til brevkassen?

Tak.

Vi har modtaget dit spørgsmål. Vores brevkasseredaktører kan desværre ikke besvare alle spørgsmål. Vi kan derfor ikke garantere at dit spørgsmål bliver besvaret og udgivet på hjemmesiden.