Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Altan.dk

Fra Andel til Ejerlejligheder

Bestyrelsen i vores lille andelsforening vil have andelslejlighederne lavet om til ejerlejligheder, selvom flertallet har stemt imod, og mange ikke har råd pga. boligerne er for folk over 55, og derfor er på pension. Bestyrelsen afsatte det ene bestyrelses medlem som var imod dem, og nu blev vi så fortalt på generalforsamlingen at vi skal laves om til ejerlejligheder, for det kan bestyrelsen bestemme selv om flertallet stemte imod. Kan de bare sådan gøre det? Jeg har selv meget dårligt råd til en ejerlejlighed, og det var jo derfor at jeg købte en andelslejlighed.

Vores svar fra

Ifølge ejerlejlighedsloven § 10, stk. 9 er det som udgangspunkt forbudt at opdele ejendomme, der ejes af andelsboligforeninger i ejerlejligheder.

Under alle omstændigheder vil det som den alt overvejende hovedregel være et spørgsmål, der skal bringes op på en generalforsamling og ligger således uden for bestyrelsens kompetence. Du bør naturligvis kontrollere om I har nogle meget usædvanlige vedtægter, hvad det angår og derefter bør du rette henvendelse til en advokat, idet den beskrevne fremgangsmåde ikke forekommer helt korrekt.

Med venlig hilsen
Jacob Linvald
Advokat
DATEA AS
Lyngby Hovedgade 4 · 2800 Kgs. Lyngby
www.datea.dk

Andelsportal.dk
Om forfatteren Andelsportal.dk har siden år 2000 formidlet nyheder, informationer og services til landets andelsboligforeninger. Forskellige forfattere har løbende skrevet artikler og bidraget med viden til andelsportal.dk’s arkiv af nyheder, guides og indlæg.

Flere spørgsmål

Har du et spørgsmål til brevkassen?

Tak.

Vi har modtaget dit spørgsmål. Vores brevkasseredaktører kan desværre ikke besvare alle spørgsmål. Vi kan derfor ikke garantere at dit spørgsmål bliver besvaret og udgivet på hjemmesiden.