Forbud mod nedsænket loft og mulige sanktioner
Spørgsmål: Min andelsboligforening har ved en generalforsamling fået besluttet, at nedsænkede lofter ikke må opføres. Jeg ønsker at sætte et godkendt gipsloft op i min gang for at gemme elinstallationer. Mit spørgsmål lyder: Kan andelsboligforeningen virkelig lave regler herfor (jeg kan jo bare tage det ned når jeg flytter en dag)? Hvilke sanktioner har de, hvis jeg gør det alligevel? Kan de smide mig ud? Tusind tak for hjælpen! Mvh Jesper
Kære Jesper
Af foreningens vedtægter fremgår at forandringer skal godkendes af foreningens bestyrelse og idet det er besluttet på en generalforsamling at der ikke må opsættes nedsænket lofter vil du ikke kunne opnå godkendelse. Når du ikke har en godkendelse overtræder du vedtægterne og kan dermed ekskluderes.
Jeg håber du finder en løsning – evt. kunne du jo undersøge hvad der skal til for at få et loft godkendt af kommunen og så stille det forslag til generalforsamlingen at man i bestyrelsen alene godkender lofter med denne udformning.
Held og lykke.
Med venlig hilsen
Anette Dyhl
Administrationschef
DATEA AS
Lyngby Hovedgade 4 · 2800 Kgs. Lyngby
Direkte tlf.: 45260214
Mobiltlf.: 25276955
ady@datea.dk
www.datea.dk
Flere spørgsmål