Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Altan.dk

Første salg i foreningen

Spørgsmål: Jeg skal sælge mit andelshus. 1/9 2206 Det er det første salg i vores forening. jeg har fulgt den fremgangsmåde der er beskrevet i vores vedtægter der dog iikke er specielt deltaljeret. Jeg fremsend onske om udtrædelse 5 uger for overtagelsedagen . jeg har givet formanden salgsaftale mellem køber og sælger ( udarbejdet af købers s advokat) 1 mdr for overdragelsdato Formanden afviser både aftale og overtagelsedato over køber med besked om at bestyrelsen først skal vedtage principper for salg og de skal forholde sig afvendtende. der er lavet aftale med ex vurdringmand 17 /8 køber og sælger er helt enig og afventer bestyrelsen godgendelse. Hvor lang tid har bestyrelsen ret til at trække sagen i langdrag.? Kan formand afvise en salgsaftale ? vores vedtægtet stå under fremgangsmåde “Mellem sælger og køber oprettes en skriftelig overdragelsaftale. Overdragelsaftale forsynes med bestyrelsen påtegning om godgendelse.” Der er udsendt oplæg til bestyrelsen vedr. procedure for salg af andele. som skal være forløbig gældende til endelig godkendelse på førstkømmende generalforsamling. Kan det være forløbig gælden midt i et salg ??? eller skal det afvendt godkendelse på næste generalforsamling ?? På forhånd tak ?? PS håber på hurtig svar Suzanne

For at svare på dit spørgsmål har jeg brug for mere præcise informationer. Jeg kan dog fortælle dig at lov om andelsboliger gælder som den øverste retskilde. Loven kan så på nogle punkter modificeres af vedtægter. Som hovedregel kan en bestyrelse ikke nægte at gennemføre et salg uden en begrundelse. Bestyrelsen kan dog hvis den har en saglig begrundelse nægte at anerkende en køber af en andel, dette følger af lov om andelsboligforeninger § 6, stk. 2. Jeg kan desværre ikke svare mere præcist når jeg ikke har de præcise oplysninger. Afslutningsvist skal jeg dog oplyse dig, at en bestyrelse kan ifalde et ansvar hvis de nægter at gennemføre et salg uden en gyldig begrundelse. Hvis du mener der er grundlag for at gå videre med sagen vil jeg råde dig til at tage kontakt til en advokat, han kan hjælpe dig videre.  Med venlig hilsenADVODAN
Christian Dam Pedersenadvokatfuldmægtig
ADVODAN | Strandgade 51 | 3000 HelsingørTlf: 49 21 21 21 | Fax: 49 21 58 30Email: cdp@helsingoer.advodan.dk
ADVODAN – et netværk til forskel

Vores svar fra
Andelsportal.dk
Om forfatteren Andelsportal.dk har siden år 2000 formidlet nyheder, informationer og services til landets andelsboligforeninger. Forskellige forfattere har løbende skrevet artikler og bidraget med viden til andelsportal.dk’s arkiv af nyheder, guides og indlæg.

Flere spørgsmål

Har du et spørgsmål til brevkassen?

Tak.

Vi har modtaget dit spørgsmål. Vores brevkasseredaktører kan desværre ikke besvare alle spørgsmål. Vi kan derfor ikke garantere at dit spørgsmål bliver besvaret og udgivet på hjemmesiden.