Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Østjysk Tagbyg ApS

Etablering af andelsforening – gælder tilbudspligten?

Hej ekspertpanel. Jeg bor i en lille udlejningsejendom med 9 lejligheder, hvor ejeren er død, og ejerens datter skal arve ejedommen og fungerer som administrator. Datteren bor også i ejedommen og har endnu ikke besluttet, om hun vil sælge ejendommen eller være med til, at vi lejere incl. hende selv opretter en andelsforening. Der er ikke tilbudspligt iht lejelovens § 100 pga. erhverv. Er der særlige forhold, der gør sig gældende i forbindelse med en eventuel etablering af andelsforening, når den nye ejer af ejendommen (datteren) både er sælger og køber? Hvad hvis datteren vælger at frasælge erhvervet på ejedommen, opstår der dermed tilbudspligt, og påvirker tilbudspligten i givet fald prisen? Datteren har ikke oplyst udbudsprisen på ejendommen.

Vores svar fra

Uanset om datteren vælger at bibeholde erhvervet eller frasælge er ejendommen som helhed omfattet af §100 og der er dermed ikke tilbudspligt, idet I alene er 9 lejligheder.

Håber dette er svar nok.

Med venlig hilsen
Anette Dyhl
Administrationschef
DATEA AS
Lyngby Hovedgade 4 · 2800 Kgs. Lyngby
Direkte tlf.: 45260214
Mobiltlf.: 25276955
ady@datea.dkwww.datea.dk

Andelsportal.dk
Om forfatteren Andelsportal.dk har siden år 2000 formidlet nyheder, informationer og services til landets andelsboligforeninger. Forskellige forfattere har løbende skrevet artikler og bidraget med viden til andelsportal.dk’s arkiv af nyheder, guides og indlæg.

Flere spørgsmål

Har du et spørgsmål til brevkassen?

Tak.

Vi har modtaget dit spørgsmål. Vores brevkasseredaktører kan desværre ikke besvare alle spørgsmål. Vi kan derfor ikke garantere at dit spørgsmål bliver besvaret og udgivet på hjemmesiden.