Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Bykærs Anlæg ApS

Bestyrelsens salg, hvornår ?

Jeg er fraflyttet min bolig den 11.10.2008 men har pt. svært ved at sælge den efter reglerne. Hvad gør jeg hvis jeg ikke når det inden det der står i § 15 ?. Jeg har et spørgsmål til vedtægternes § 15. Har andelshaveren ikke inden mindst 3 måneder efter at være fraflyttet sin bolig efter § 14, stk. 1, litra d., indstillet en anden i sit sted, eller overtagelsen aftalt i strid med bestemmelserne herom, bestemmer bestyrelsen, hvem der skal overtage andel og bolig og de vilkår, overtagelsen skal ske på, hvorefter afregning finder sted som anført i § 22. ———————————————- Kan bestyrelsen sælge til hvem de vil efter den 11.1.2008 (= 3 måneder) ? Kan bestyrelsen sælge til hvilken pris (vilkår) de finder nødvendigt / relevant ? Skal jeg fortsat betale boligydelse hvis det er bestyrelsen der overtage salget af boligen ?

Vores svar fra

Du skal altid betale boligydelse så længe du selv ejer boligen.

I denne markedssituation mener jeg ikke bestyrelsen kan anvende bestemmelsen uden videre hvis du selv foretager salgsbestræbelser.

Noget andet er, at du kan blive nødt til at sætte prisen ned, når der ikke er købere til den højere pris.

Med venlig hilsen

Thomas Damsholt, advokat (H)
Rabenhorst & Thorlacius A/S
ADVODAN – Lyngby
Toftebæksvej 2
2800 Kgs. Lyngby
Telefon: +45 45 88 05 55
Telefax: +45 45 88 51 81

Andelsportal.dk
Om forfatteren Andelsportal.dk har siden år 2000 formidlet nyheder, informationer og services til landets andelsboligforeninger. Forskellige forfattere har løbende skrevet artikler og bidraget med viden til andelsportal.dk’s arkiv af nyheder, guides og indlæg.

Flere spørgsmål

Har du et spørgsmål til brevkassen?

Tak.

Vi har modtaget dit spørgsmål. Vores brevkasseredaktører kan desværre ikke besvare alle spørgsmål. Vi kan derfor ikke garantere at dit spørgsmål bliver besvaret og udgivet på hjemmesiden.