Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Energidrift A/S

Andelsforening kontra Ejerforening.

Et simpelt spørgsmål, som mange sikkert har stillet før mig. Har søgt lidt rundt på nettet uden at finde et konkret svar dog. Med de seneste års værdistigninger på mange andelsboliger, er det efterhånden blevet lige så attraktivt at købe en ejerlejlighed som det er at købe en andelsbolig. Kan man så ikke forestille sig, at en masse andelsforening skifter til at være ejerforeninger? Hvilke krav/problemstillinger/fremgangsmåde skal en evt. overgang fra andels- til ejerforening opfylde? Et link til en forklaring vil være fint – Nogen må have stillet dette spm. tidligere. 

Vores svar fra

Ifølge ejerlejlighedsloven § 10, stk. 9 er det som udgangspunkt forbudt at opdele ejendomme, der ejes af andelsboligforeninger i ejerlejligheder.

Bestemmelsen blev vedtaget for ganske få år siden, netop for at undgå den situation, at andelsboligforeningerne i stor stil blev omdannet til ejerlejlighedsforeninger.

Du kan finde ejerlejlighedsloven på: www.retsinfo.dk

Med venlig hilsen
Jacob Linvald
Advokat
DATEA AS
Lyngby Hovedgade 4 · 2800 Kgs. Lyngby
Direkte tlf.: 45260502 · Mobil tlf.: 24431144JAL@datea.dkwww.datea.dk

Andelsportal.dk
Om forfatteren Andelsportal.dk har siden år 2000 formidlet nyheder, informationer og services til landets andelsboligforeninger. Forskellige forfattere har løbende skrevet artikler og bidraget med viden til andelsportal.dk’s arkiv af nyheder, guides og indlæg.

Flere spørgsmål

Har du et spørgsmål til brevkassen?

Tak.

Vi har modtaget dit spørgsmål. Vores brevkasseredaktører kan desværre ikke besvare alle spørgsmål. Vi kan derfor ikke garantere at dit spørgsmål bliver besvaret og udgivet på hjemmesiden.