Afskrivning af renovering?
Vores andelsboligforening ejer en lejelighed, som skal total renoveres fra a-z inkl. nyt bad og køkken. Renoveringen forventes at koste 400.000 inkl. moms. Når jeg læser om hvilke ting der kan afskrives her på siden, er mit indtryk at jeg vil kunne afskrive alle omkostningerne til renoveringen over en ca. periode på 20 år. Er dette korrekt forstået?
Jeg tror ikke helt jeg forstår spørgsmålet.
Det er vel andelsboligforeningen der skal afholde renoveringsomkostningerne. Meningen er vel at lejligheden derefter skal sælges som andel. Den der køber lejligheden vil ikke nødvendigvis skulle afskrive alle de 400.000,- som forbedringsomkostninger, da en stor del af arbejdet vel er grundinstallationer som ikke er iorden nu.
Hvis det forholder sig som jeg har beskrevet må du tale med bestyrelsen om hvor stor en del af købesummen for lejligheden der vil være forbedringer. Disse forbedringer afskrives forskelligt afhængig af levetiden for de enkelte forbedringer.
Med venlig hilsen
Thomas Damsholt, advokat (H)
Rabenhorst & Thorlacius A/S
ADVODAN – Lyngby
Toftebæksvej 2
2800 Kgs. Lyngby
Telefon: +45 45 88 05 55
Telefax: +45 45 88 51 81
Flere spørgsmål