Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Rohde & Hansen Ejendomsservice ApS

1 års gennemgang

Spørgsmål: Har den enkelte andelsbolighaver ret til 1 års gennemgang og hvordan skal det forløbe sig. Skal man selv deltage med det firma der har bygget huset  og/eller en fra vores bestyrelse? Hvor lang tid må der gå efter de har gennemgået fejlene/mangler, til de skal være udført. Hvilke paragraf omhandler 1 års gennemgang?

Vores svar fra

Kære Marianne .
 
Meget formelt kan man nok sige, at andelshaveren jo ikke ejer andelsboligen, men ejer en andel i foreningens formue, hvortil der er knyttet en såkaldt eksklusiv brugsret (enebrugsret) til den pågældende bolig.
 
Det er således den officielle repræsentant for ejendommens ejer (altså bestyrelsen), som har den ubetingede ret til at være til stede ved 1-års eftersynet. Men det vil da være såre naturligt, at den som kender forholdene i boligen deltager og kan påvise eventuelle mangler. Vær også opmærk´som på, om det er foreningen, som er bygherre eller om foreningen køber af tredjemand.
 
Du kan se nærmere om regler og frister i “Almindelige betingelser for arbejder og leverancer i bygge- og anlægsvirksomhed”, også kaldet AB 92. Reglerne omkring 1-års og 5-års eftersyn findes i §§ 37-39.
 
Med venlig hilsen
 
Tom Petersen
Administrationschef
 
DATEA A/S 

Andelsportal.dk
Om forfatteren Andelsportal.dk har siden år 2000 formidlet nyheder, informationer og services til landets andelsboligforeninger. Forskellige forfattere har løbende skrevet artikler og bidraget med viden til andelsportal.dk’s arkiv af nyheder, guides og indlæg.

Flere spørgsmål

Har du et spørgsmål til brevkassen?

Tak.

Vi har modtaget dit spørgsmål. Vores brevkasseredaktører kan desværre ikke besvare alle spørgsmål. Vi kan derfor ikke garantere at dit spørgsmål bliver besvaret og udgivet på hjemmesiden.