Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Bykærs Anlæg ApS

§18 i vedtægterne

Spørgsmål: Jeg er fraflyttet min andelsbolig pr. 1. januar men har sat den til salg gennem lokal mægler fra primo februar. Bestyrelsen i Foreningen har nu henvendt sig og refererer til §18 i vedtægterne. Det er reglerne om, at hvis andelshaveren ikke inden 3 måneder fra fraflytning har indstillet en anden i hans sted kan bestyrelsen fastsætte de vilkår overtagelsen kan ske på. Boligen er sat til salg til et mindre beløb end dens andel i formuen. Kan bestyrelsen kræve at jeg reducerer slagsprisen yderligere og hvor langt kan de gå og hvilke rettigheder har jeg som andelshaver?

Vores svar fra

Bestyrelsens henvisning til § 18 er misvisende, såfremt der er tale om standardvedtægten. I så fald er der tale om § 17 der handler om ubenyttede boliger.
Da boligen ikke er solgt fra din side, træffer bestyrelse suverænt afgørelse om vilkårene for overdragelsen, herunder prisen. Selv om du selv solgte, skal bestyrelsen godkende vilkår og pris. Du skal forsøge at sikre dig, at de handler den til en rigtig prisen, således at du ikke lider et tab. Du må derfor kontakte dem og meddele din situation og bede om indsigt i deres salgstanker. Såfremt de kan anvise en køber, til en fornuftig pris, er det jo gunstigt for dig.
Med venlig hilsen
Klaus Falkenberg, advokat
Dir: 96 31 33 29
E-mail: mailto:klfa@aalborg.advodan.dk |  www.advodan.dk

Andelsportal.dk
Om forfatteren Andelsportal.dk har siden år 2000 formidlet nyheder, informationer og services til landets andelsboligforeninger. Forskellige forfattere har løbende skrevet artikler og bidraget med viden til andelsportal.dk’s arkiv af nyheder, guides og indlæg.

Flere spørgsmål

Har du et spørgsmål til brevkassen?

Tak.

Vi har modtaget dit spørgsmål. Vores brevkasseredaktører kan desværre ikke besvare alle spørgsmål. Vi kan derfor ikke garantere at dit spørgsmål bliver besvaret og udgivet på hjemmesiden.