Andelsbolig Nyt

Andelsportal.dk kan hjælpe dig med at finde en håndværker, advokat, administrator eller andet nær dig, som gratis kan give dig et tilbud på din opgave.

Indhent tilbud Knap

Her kan du søge på bl.a. andelsboliger, der er sat til salg.

 

Som flere aviser har beskrevet, så godkendte skatterådet for nylig at andelshavere kan få finansieret deres andelsboliglån via foreningens realkreditlån. Det har faktisk været tilladt længe, og tidligere beskrevet i Andelsbolig Nyt, men advokatfirmaet ADLEX har specifikt bedt skatterådet om at forhåndsgodkende en løsning, hvor andelshavere kan optage lån gennem foreningen.

Af: Andelsportal.dk

Som flere aviser har beskrevet, så godkendte skatterådet for nylig at andelshavere kan få finansieret deres andelsboliglån via foreningens realkreditlån. Det har faktisk været tilladt længe, og tidligere beskrevet i Andelsbolig Nyt, men advokatfirmaet ADLEX har specifikt bedt skatterådet om at forhåndsgodkende en løsning, hvor andelshavere kan optage lån gennem foreningen.

Andelsportal.dk har været til et seminar afholdt af AP Stat. Aut. Revisorer og advokatfirmaet ADLEX, hvor modellen blev gennemgået. Det var åbenlyst en fordel, at benytte sig af muligheden for at få fuldt rentefradrag, hvis foreningen var nystiftet eller stiftet med meget dyre lån inden for de sidste 3-5 år. Det bliver straks lidt mere udfordrende, når man taler om ældre foreninger, hvor lånebehovet kan være vidt forskelligt. Blandt andet på grund af det enkelte medlems anciennitet og oprindelige købspris. En forening kommer typisk ud i en situation, hvor ét medlem har et lånebehov på kr. 1 mio., et andet medlem kr. 300.000 og andre slet ikke har et behov. Bestyrelsen kan i disse tilfælde vælge at sætte et maksimalt udlån på eksempelvis 50 % af andelsprisen og hermed give det enkelte medlem mulighed for at optage et lån med en lavere rente og stadig fuld rentefradragsret.

Skræmmekampagne mod nye lånemuligheder

Efter skatterådets ”godkendelse” af at realkreditlån godt kan fordeles på den enkelte andelshaver har antallet af skræmmekampagner været mere end usædvanlig stort. Selv Andelsboligforeningernes Fællesrepræsentation

(ABF) er imod at andelshaverne skal kunne låne på realkreditvilkår; altså til langt lavere rente end banklån og i øvrigt med muligheden for at låne til en fast rente. Det er åbenlyst ikke så mærkeligt, at både Realkredit Danmark og Nykredit går ud og påpeger problemer ved modellen, da begge realkreditinstitutter enten selv har en bank eller er ejet af én. De ser naturligvis hellere at lånene forbliver variable og til en langt højere rente i bankerne end lån til lavere rente fra realkreditten. Men at ABF går imod virker noget pudsigt, da andelshaverne jo kan spare penge på modellen. Andelsportal.dk har forgæves forsøgt at få en kommentar fra direktør Jan Hansen fra ABF, men vil prøve igen til næste udgave af Andelsbolig Nyt, hvor vi også vil berette om en forening, som har benyttet sig af ADLEX modellen.

Samarbejdspartnere

partnerAlka ForsikringsselskabCubus AdministrationNordeapartner
Frederiksborg Amt
Allerød
Birkerød
Farum
Fredensborg-Humlebæk
Frederikssund
Frederiksværk
Græsted-Gilleleje
Helsinge
Helsingør
Hillerød
Hundested
Hørsholm
Jægerspris
Karlebo
Skibby
Skævinge
Slangerup
Stenløse
Ølstykke
Fyn, Fyns Amt
Assens
Bogense
Broby
Egebjerg
Ejby
Faaborg
Glamsbjerg
Gudme
Haarby
Kerteminde
Langeskov
Marstal
Middelfart
Munkebo
Nyborg
Nørre
Aaby
Odense
Otterup
Ringe
Rudkøbing
Ryslinge
Svendborg
Sydlangeland
Søndersø
Tommerup
Tranekær
Ullerslev
Vissenbjerg
Ærøskøbing
Ørbæk
Årslev
Aarup
København, KBH, Københavns Amt
Albertslund
Ballerup
Brøndby
Dragør
Gentofte
Gladsaxe
Glostrup
Herlev
Hvidovre
Høje-Taastrup
Ishøj
Ledøje-Smørum
Lyngby-Tårbæk
Rødovre
Søllerød
Tårnby
Vallensbæk
Værløse
Bornholm
Frederiksberg
Vesterbro
Nørrebro
Østerbro
Frederiksberg
Amager
Islands brygge
Holmen
Nord vest
Valby
Nordjylland, Nordjyllands Amt
Arden
Brovst
Brønderslev
Dronninglund
Farsø
Fjerritslev
Frederikshavn
Hadsund
Hals
Hirtshals
Hjørring
Hobro
Læsø
Løgstør
Løkken-Vrå
Nibe
Nørager
Pandrup
Sejlflod
Sindal
Skagen
Skørping
Støvring
Sæby
Aabybro
Aalborg
Aars
Ribe Amt
Billund
Blaabjerg
Blåvandshuk
Bramming
Brørup
Esbjerg
Fanø
Grindsted
Helle
Holsted
Ribe
Varde
Vejen
Ølgod
Ringkøbing Amt
Avlum-Haderup
Brande
Egvad
Herning
Holmsland
Holstebro
Ikast
Lemvig
Ringkøbing
Skjern
Struer
Thyborøn-Harboør
Thyholm
Trehøje
Ulfborg-Vemb
Videbæk
Vinderup
Aaskov
Roskilde Amt
Bramsnæs
Greve
Gundsø
Hvalsø
Køge
Lejre
Ramsø
Roskilde
Skovbo
Solrød
Vallø
Storstrøm, Storstrøms Amt
Fakse
Fladså
Holeby
Holmegaard
Højreby
Langebæk
Maribo
Møn
Nakskov
Nykøbing
Falster
Nysted
Næstved
Nørre
Alslev
Præstø
Ravnsborg
Rudbjerg
Rødby
Rønnede
Sakskøbing
Stevns
Stubbekøbing
Suså
Sydfalster
Vordingborg
Sønderjylland, Sønderjyllands Amt
Augustenborg
Bov
Bredebro
Broager
Christiansfeld
Gram
Gråsten
Haderslev
Højer
Lundtoft
Løgumkloster
Nordborg
Nørre-Rangstrup
Rødding
Rødekro
Skærbæk
Sundeved
Sydals
Sønderborg
Tinglev
Tønder
Vojens
Aabenraa
Vejle Amt
Brædstrup
Børkop
Egtved
Fredericia
Gedved
Give
Hedensted
Horsens
Jelling
Juelsminde
Kolding
Lunderskov
Nørre-Snede
Tørring-Uldum
Vamdrup
Vejle
Vestsjællands amt
Bjergsted
Dianalund
Dragsholm
Fuglebjerg
Gørlev
Hashøj
Haslev
Holbæk
Hvidebæk
Høng
Jernløse
Kalundborg
Korsør
Nykøbing-Rørvig
Ringsted
Skælskør
Slagelse
Sorø
Stenlille
Svinninge
Tornved
Trundholm
Tølløse
Viborg Amt
Bjerringbro
Fjends
Hanstholm
Hvorslev
Karup
Kjellerup
Morsø
Møldrup
Sallingsund
Skive
Spøttrup
Sundsøre
Sydthy
Thisted
Tjele
Viborg
Aalestrup
Århus Amt
Ebeltoft
Galten
Gjern
Grenaa
Hadsten
Hammel
Hinnerup
Hørning
Langå
Mariager
Midtdjurs
Nørhald
Nørre Djurs
Odder
Purhus
Randers
Rosenholm
Rougsø
Ry
Rønde
Samsø
Silkeborg
Skanderborg
Sønderhald
Them
Århus
Trøjborg
Frederiksbjerg
Latinerkvarteret
Åbyhøj
Viby
Vejlby
Risskov
Højbjerg
Vesterbrotorv
Øgadekvarteret