Som formand for betyrelsen,og valgt for anden gang med en 2 års periode er jeg interesseret i, at der er så mange kandiater som mulig, også som alm. bestyrelsesmedlem, som er valgt for 1 års periode.
men her har vi et problem, som så manghe andre abf., Det er utrolig hvad der kommer af dårlige undskyldninger, for ikke at gøre sin pligt! Derfor krævede jeg, som privat person, min. 3/4 ja stemmer, af de stemmme berettigede fremmødte. Jeg fik 100% opbakning.
Hvis ikke der er kandidater til næste valg, men fortsat undskyldninger af øvrige andelshavere, vil jeg kræve et max skattefrit vederlag, samt diverse forbrugsomkosninger dækket ind.
Når man køber sig ind i en andelsboligforening, siger man også ja til et fælles samarbejde på godt og ondt, hvilket jeg har givet udtryk for, over få de der er gode til at finde undskylninger. Min holdning er også, at den der har evnen, har også pligten!