Den problemstilling er nok velkendt mange steder i andelsboligforeninger. Derom er det også beskrevet i andre indlæg her i dette forum!
I vore vedtægter fik vi ændret bestyrelsen fra 5 til 3-5 medlemmer, incl. formanden. Og det var af den simple grund at jeg godt kunne se, at det kunne være svært at leve op til 5 medlemmer. Det at stemme dørklokker har jeg gjort i flere valgperioder, og der er ”kø ved håndvasken”.
Der er dem, som hvis alder godt kan være et problem til den slags, men der er så sandelig også dem, som har undskyldninger om, at de jo har arbejde ved siden af, og har ikke tid! så er der dem som indrømmer, at det ved jeg ikke nok om! og jeg kunne blive ved, med at finde undskyldninger.
Jeg ved godt at mange informationer får man via EDB og EDB er det redskab man bruger i en bestyrelse i dag, både til budget, diverse skrivearbejde feks. informationer til andelshaverne, samt mail kontakter til samarbejdspartnere, herunder det offentlige. EDB kan være en grund til at lade sig undslippe, men den holder ikke, for det tages der hensyn til ved bestyrelses konstituering.
Jeg har ved vores forrige generalforsamling, sat min stemmer på et minimus krav, for at jeg ville fortsætte som formand, nemlig på 3/4 af de fremmødte, normalt er det på simpelt flertal, og den opbakning fik jeg, og så ville jeg ikke svigte. Der er også den uheldige situation, at hvis ikke der er en valgt bestyrelse i en andelsboligforening, så er det ikke en juridisk godkendt andelsboligforening, og dermed lever man ikke op til kravene. Og det kan komme på tale om en opløsning af foreningen, og hvad det kan betyde, er økonomisk uoverskuelig, hvis der lån med stor gæld.
En konklusion kunne blive, at andelshaverne amblok bliver tvunget til at købe deres egen bolig som ejerbolig, for at indfri prioritetsgælden i foreningen. Nuvel, det kan så også betyde, at man får fradrag i skatten!! spørg til side. for mig at se er det en pligt man har og har fået, ved køb af et andelsbevis, at melde sig som kandidat til bestyrelsen, når der er behov.
Til syvende og sidst er det som regel altid formanden der står forrest i rækken, når der skal fordeles arbejde, og de øvrige bestyrelses medlemmer, er ofte kun involveret, når bestyrelsen skal være beslutnings dygtig, hvilket er et argument man kan blive nød til at fremlægge, for at få en bestyrelse. Men det kræver så, at der er en der vil være en sådan formand!!
Held og Lykke
Orla Munk Anthonisen